Poduszki przeciwodleżynowe – kiedy należy ich używać?

 Odleżyny to ogniska martwicy, które pojawiają się na skórze osoby, która długo przebywa w jednej pozycji. Takie odleżyny są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a ich leczenie bywa długotrwałe oraz bolesne. Bardzo ważna jest profilaktyka, w tym pomóc mogą poduszki przeciwodleżynowe. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej. 

Czym są poduszki przeciwodleżynowe?

Jak sama nazwa wskazuje poduszki przeciwodleżynowe służą do siedzenia jako produkt medyczny. Jest on wykorzystywany jako element profilaktyki, który zapobiega powstawaniu odleżyn. Poza tym produkt ten jest w stanie skutecznie odciążyć miejsca, które narażone są na pojawienie się ognisk martwicy. Jest to możliwe dzięki specjalnej budowie, która zapewnia swobodny przepływ krwi oraz niweluje nadmierny nacisk na narażone tkanki.

Poduszka przeciwodleżynowa pod pośladki może przybierać różne kształty. To sprawia, że jest wiele możliwości dopasowania konkretnego produktu do potrzeb przyszłego użytkownika. W sklepach internetowych dostępne są również poduszki przeciwodleżynowe pod piętę. Poza tym można zdecydować się na poduszki pneumatyczne bądź piankowe. Każda z takich poduszek będzie genialnym wsparciem w profilaktyce przeciwodleżynowej. Wybór poduszki zwykle zależy od indywidulanych preferencji oraz częstotliwości jej użytkowania.

Poduszka przeciwodleżynowa – dla kogo?

Odleżyny powstają w miejscach, gdzie dochodzi do nadmiernego ucisku kości na otaczające je tkanki. Poduszki przeciwodleżynowe stosuje się u osób, które pozostają w jednej pozycji przez długi czas. Produkty do siedzenia poduszki przeciwodleżynowe są często użytkowane przez osoby niepełnosprawne. Właściwie dobrana poduszka do wózka inwalidzkiego zapobiegnie ogniskom martwicy w obrębie bioder, kończyn dolnych bądź kości ogonowej. Ta poduszka zredukuje ucisk, który pojawia się podczas długiego siedzenia. Jednym z lepszych wyborów dla osób na wózku inwalidzkim będzie poduszka pneumatyczna. Reguluje ona ciśnienie we wnętrzu oraz zapobiega podrażnieniom skóry, oraz nieprzyjemnym otarciom.

Komfort siedzenia seniora

Seniorzy wyjątkowo często zmagają się z problemami w obrębie układu ruchu, powoduje to niezdolność do chodzenia oraz konieczność długotrwałego siedzenia. W związku z tym osoby starsze również potrzebują produktów, które zabezpieczą ich przed ewentualnymi odleżynami. Pomocna może być piankowa poduszka wraz z wypustkami. Poduszka z pewnością ochroni tkanki przed nieprzyjemnymi otarciami oraz oparzeniami.

Równie dobrze poduszki przeciwodleżynowe mogą być stosowane przez każdego, kto spędza w pozycji siedzącej sporo czasu. Prostą poduszkę przeciwodleżynową można też zakupić do pracy biurowej, szczególnie dla osób, które zmagają się z bólami kości ogonowej.

Taka poduszka zapewnia też prawidłowy przepływ krwi. Dla osób długotrwale przebywających w pozycji siedzącej może to być wybawienie, więc warto zdecydować się na zakup.

Czym są pozycjonery pacjenta?

Pozycjonery są przeznaczone do układania pacjenta w pozycji wymaganej w procesie terapeutycznym oraz dysfunkcjach fizjologicznych. Jest to też związane z ograniczeniem ruchomości oraz obrzękami limfatycznymi. Pozycjonowanie może dotyczyć zarówno całego ciała jak i wybranych części. Forma, użyte materiały, kształt mają na celu zmniejszenie występujących miejscowo sił ucisku na ciało.

Dodatkowo zadaniem pozycjonerów jest umożliwienie choremu utrzymania zalecanej terapii czy rehabilitacji. Pozycjonery mogą występować w różnych rozmiarach oraz kształtach. Poza tym stosowanie pozycjonerów jest stosowane, kiedy chce się uzyskać większy zakres ruchomości stawowej i redukcje sił dla ucisków miejscowych.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat pozycjonerów?

Pozycjonery służą do prawidłowego pozycjonowania pacjenta w łóżku medycznym i do minimalizacji ucisku skórnego. Pozycjonery stabilizujące pomagają również ułożyć pacjenta w wymaganej pozycji związanej z procesem terapeutycznym w różnych dysfunkcjach fizjologicznych. Głównie jeśli chodzi o ograniczenia związane z ruchomością, obrzękiem limfatycznym. Zdarza się, że pozycjonery wykorzystywane są do zapewniania wymaganego dystansu pomiędzy kończynami u chorego.

Pozycjonowanie dotyczy całego ciała bądź wybranej części. Forma, kształt, użyte materiały służą do zredukowania występujących miejscowo sił ucisku na ciało. Dzięki tym produktom pacjenci mogą brać udział w rehabilitacji bądź terapii.

Zależnie od wymagań pozycjonery mogą mieć różne wymiary czy kształty. Pozycjonery dla chorego leżącego pozwalają na redukcję wartości sił dla ucisków miejscowych. Najbardziej wpływają na uciski głowy, tułowia, miednicy, odcinków kręgosłupa czy kończyn.

Pozycjonery umieszcza się na materacach, bezpośrednio pod ciałem pacjenta tam gdzie wymagane jest jego zastosowanie. Zależnie od tego, jakie są wymagania medyczne, dobiera się kształt, elastyczność, stabilizowanie, wykonywanie redresji.

Jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjno-medycznych jest eliminacja zewnętrznych czynników ryzyka ich powstania. Personel ma uwzględnić prawidłowe ułożenie pacjenta na łóżku, stosowanie sprzętu do profilaktyki przeciwodleżynowej.

Udostępnij ten artykuł
Skopiuj URL
Prev Post

Czy dieta wegańska jest zdrowa? Analiza naukowa i praktyczne wskazówki dla zdrowego stylu życia

Next Post

Jak przygotować surówkę z czerwonej kapusty jak w restauracji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *